Альпійська гірка своїми руками: схема, догляд, покрокове фото

Дивним чином камені в поєднанні з водою і зеленню створюють атмосферу умиротворення і привертають до себе як романтиків, так і серйозних людей. При грамотному підході можна спорудити на власній ділянці цілий райський куточок, де виготовлена альпійська гірка своїми руками стане улюбленим місцем відпочинку і головним достоїнством господарів.

Де правильно розмістити альпійську гірку на ділянці

Бажано відвести під майбутню альпійську гірку піднесений ділянку подвір’я, де немає дерев і кущів. Якщо двір приватного будинку знаходиться в низині з близькими грунтовими водами, то знадобиться прокладка дренажної системи.

Важливо! Огляд на альпінарій повинен бути вільним з різних куточків, оскільки з часом це стане головною прикрасою ландшафту.

Альпийская горка с камнями (фото)

Альпійська гірка з камінням (фото)

При планировании и организации альпийской горки у себя на даче, важно чтобы она гармонично вписывалась в общий ландшафтный дизайн участка

При плануванні та організації альпійської гірки у себе на дачі, важливо щоб вона гармонійно вписувалася в загальний ландшафтний дизайн ділянки

Якщо на ділянці вже є штучний ставок, невеликий фонтан або водоспад, то має сенс максимально включити творчу фантазію і створити кілька ескізів, розглянувши варіанти інтеграції цих пристроїв з кам’яними конструкціями.

Альпийская горка с искусственным водопадом (фото)

Альпійська гірка зі штучним водоспадом (фото)

Підготовчі роботи

 

 • Визначивши за схемою потрібні розміри альпінарію і його конфігурацію, слід зробити розмітку на території під котлован, площа якого може бути злегка більше майбутньої споруди.
 • Потім необхідно зняти і окремо відкласти родючий шар грунту, далі викопати котлован на глибину в 80 см.

 

Котлован для альпийской горки. Обычно его выкапывают на глубину от 0.6 до 1 м

Котлован для альпійської гірки. Зазвичай його викопують на глибину від 0.6 до 1 м

Дно необхідно ретельно вирівняти, ущільнити і засипати тридцятисантиметрової подушкою з будь — яких доступних вам матеріалів, найчастіше використовують-гравій або цегляний бій. Але для підготовки такої подушки цілком підійде щебінь або будівельні відходи.

Важливо! Для того, щоб досягти потрібного ущільнення, необхідно додати кілька відер води.

Зверху формується ще один піщано-гравійний шар в 10 см, на який також ллється вода. Якщо не виходить домогтися гарної щільності, можна додатково утрамбувати подушку.

Верхняя часть будущего альпинария также должна быть хорошо уплотнена, чтобы в ней отсутствовали воздушные пробки

Верхня частина майбутнього альпінарію також повинна бути добре ущільнена, щоб в ній були відсутні повітряні пробки

Підготовка грунту для альпійської гірки

 

 • Грунт, який попередньо був відкладений в сторону при ритті котловану, очищається від коренів і змішується з компостом або родючим грунтом, взятої в листяному лісі. Якщо грунт важкий суглинна, то буде потрібно додати пісок для пухкості.
 • Засипавши дренажну подушку підготовленої грунтовою сумішшю, необхідно залишити підготовлену основу тижні на три, щоб грунт отримав додаткову усадку.

 

Важливо! Якщо підготовчі операції велися восени, то продовжувати роботу доцільно тільки навесні.

Як зробити альпійську гірку своїми руками

Не потрібно покладатися на власні імпровізаційні здібності при викладанні основних конструкційних елементів майбутньої гірки. Доцільно попередньо розробити схему і згідно з нею проводити роботи.

В першу чергу, по периметру встановлюються більші валуни, їх потрібно заглибити в грунт більш ніж на половину — виконання цієї умови забезпечить стійкість всієї конструкції. Закріпити камені можна, використовуючи цементно-піщаний розчин.

Альпийская горка своими руками - установка камней

Альпійська гірка своїми руками-установка каменів

Установка каменів

 

 • Красиво і цікаво виглядатимуть Декоративні тротуарні плити, якщо їх викласти в формі доріжки по всьому периметру споруди.
 • Другим рядом будуть служити більш дрібні камені. Робити можна кілька ярусів, кожен з яких буде трохи підніматися над попереднім — регулюється це висотою попередньо насипається гірки.
 • Проміжки між каменями потрібно робити відповідно до схеми. При необхідності, в них можна підсипати додаткову грунтову суміш, в яку висаджуються рослини.

 

Установка камней в грунт производится после его полной усадки

Установка каменів в грунт проводиться після його повної усадки

Камені для альпійської гірки: особливості правильного вибору

Щоб підібрати правильні камені для альпінарію, важливо знати кілька ключових критеріїв:

 • Вони не повинні бути пористими і крихкими.
 • Не варто використовувати круглі або надмірно гострокутні валуни.
 • Також не становлять гармонійної композиції камені різних порід або забарвлень.

Найбільш благородно облагороджує будь-який ландшафт-альпінарій, де підібрані зразки різної конфігурації і розмірів, але однієї породи.

Красивый альпинарий оформленный большими и маленькими камнями

Гарний альпінарій оформлений великими і маленькими каменями

Корисно знати! Доцільно підбирати різновиди граніту, пісковика, базальту. Швидко руйнуються від вологи черепашники, туф або доломіт не дозволять довгий час насолоджуватися пишністю створюваного природного куточка.

Вибір рослин для альпійської гірки

Альпійська гірка на дачі своїми руками — досить складний і трудомісткий процес. Краса майбутнього альпінарію залежить від багатьох факторів. В першу чергу від того, наскільки правильно будуть обрані і розміщені декоративні рослини.

Експерти в області ландшафтного дизайну радять спершу висаджувати карликові хвойні представники рослинного світу, які складуть композиційну основу. Решта рослини підбираються низькорослі, щоб вони не заповнювали весь простір і не закривали собою кам’яні елементи.

Посадка растений в грунт

Посадка рослин в грунт

Поради щодо створення альпійської гірки своїми руками

 • Висадивши рослини, грунт навколо них можна замульчувати дрібною галькою. Оригінальність всієї посадки додадуть мохи і невисокі трави.
 • Щоб додати садовій споруді привабливості, рекомендується розмістити в альпінарії овсяницу, молодило, очиток.
 • Для створення яскравих плям в композиції можна висадити окремими групами цибулинні низькорослі крокуси або Тюльпани.

Важливо підбирати багаторічні рослинні форми з різними періодами цвітіння, щоб забезпечити декоративний образ альпійської гірки до глибокої осені.

Альпийская горка на даче - это идеальный тандем красоты, стиля, торжества и помпезности ландшафтного дизайна

Альпійська гірка на дачі-це ідеальний тандем краси, стилю, урочистості і помпезності ландшафтного дизайну

Необхідний догляд за альпійською гіркою

 • Альпійська гірка на дачі — це декоративна прикраса ділянки, що складається з каменів, рослин і квітів. Вплив прямих сонячних променів, вітру, підвищеної вологи часто негативно впливають на останні, тому за альпінарієм потрібен особливий догляд.

Як доглядати за альпійською гіркою

 • Рослини потребують поливу, в міру необхідності робити це найкраще з лійки, а ось шланг використовувати недоцільно, щоб не викликати вимивання грунту.
 • Після сильних і тривалих дощів грунт можна підсипати свіжим грунтом, а також регулярно перевіряйте стійкість каменів і негайно вживайте заходів щодо їх зміцнення.
 • Підгодовувати посадки потрібно не частіше ніж один раз на місяць, щоб не форсувати їх надмірного зростання.
 • Своєчасно видаляйте сухе листя, суцвіття, бур’яни — таким чином ви збережете свіжий вигляд альпінарію і продовжите життя улюбленим рослинам.

Порада! Можна вкопати штучний пластиковий міні ставок, який чудово буде виглядати в композиції. Цікавий ефект в ньому додасть каскадне рух рідини, для чого передбачається насос, що перекачує воду з нижнього резервуара в верхній.

Иметь красивый альпинарий во дворе - мечта любой хозяйки

Мати гарний альпінарій у дворі-мрія будь-якої господині

Висновок! Варіантів організації альпійської гірки своїми руками може бути безліч і будь-який з них внесе чарівність на дачний або прибудинкову ділянку.